Büyük Patlamadan Bu Yana Gerçekleşen En Büyük Kozmik Patlama Gözlemlendi

Büyük Patlamadan Bu Yana Gerçekleşen En Büyük Kozmik Patlama Gözlemlendi

Gökbilimciler, bugüne kadar gerçekleşen en büyük kozmik patlamayı tespit etti. Büyük Patlamadan bu yana gerçekleşen en büyük patlama bilim insanları tarafından “gerçekten çok büyük” olarak nitelendirildi.

The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan makaleyle duyurulan patlama, bilim insanları tarafından “Daha önce galaksilerin merkezlerinde patlamalar gördük, ama bu gerçekten, gerçekten çok büyük.” şeklinde ifade edildi. Kozmik patlama, çevresindeki 15 samanyolu galaksisi büyüklüğünde bir alanı etkiledi.

Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar , Big Bang’den bu yana evrende gözlemlenen en büyük patlamayı keşfettiler. Patlama, Dünya’dan yaklaşık 390 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Ophiuchus gökada kümesinin merkezindeki süper kütleli bir kara delikten kaynaklandı.

Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi Curtin Üniversitesi profesörü ve yüklenen makalenin ortak yazarı Melanie Johnston-Hollitt, “Daha önce galaksilerin merkezlerinde patlamalar gördük, ama bu gerçekten çok büyük” dedi. Preprint arşivi bu ayın başlarında yaptığı açıklamada “Ve neden bu kadar büyük olduğunu bilmiyoruz.” dedi.

![](images/nasauzaypatlaması-1600x1196.jpg)

Keşfi yapmak için araştırmacılar, NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi ve Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton X-ray uzay gözlemevi de dahil olmak üzere dünya genelinde dört teleskop kullandılar.

Öyle şiddetli bir patlama oldu ki, kümenin plazmasında, kara delikleri çevreleyen sıcak gazda, kümenin X-ışını teleskop gözlemleriyle tespit edildiği gibi bir delik açmıştı.

Washington DC’deki Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan olan baş yazar Simona Giacintucci, patlamayı ABD tarihinin en şiddetli volkanik patlamalarından biri olan 1980 St.Pelens Dağı’nın patlamasıyla karşılaştırdı.

Patlama sadece devasa değil, aynı zamanda son derece yavaştı. Johnston-Hollitt, “Çok yavaş oldu, yüz milyonlarca yıldan fazla süren ağır çekimde bir patlama gibi.” diye ekledi.

NASA’daki bilim insanları, eşi görülmemiş bu patlamayı teyit etti. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden ortak yazar Maxim Markevitch yaptığı açıklamada, “Radyo verileri X-ışınlarının bir elin eldivenlere uyumlu olması gibi” dedi. “Bu bize eşi görülmemiş boyutta bir patlama meydana geldiğini söyleyen kanıt.” diye ekledi.

Johnston-Hollitt “Bu biraz arkeoloji gibi,” dedi. “Düşük frekanslı radyo teleskopları ile daha derine inmemiz için araçlar verildi, bu yüzden hemen daha fazla patlama bulmalıyız.” Takım şimdi Johnston-Hollitt’e göre duyarlılığı on kat artırarak iki kat daha fazla antenle daha fazla gözlem yapmak istiyor.

comments powered by Disqus