Discord Krisp Ortaklığıyla Arka Plan Gürültüsünü Azaltacak  

Discord Krisp Ortaklığıyla Arka Plan Gürültüsünü Azaltacak  

Discord, sesli ve görüntülü sohbet katılımcılarının yalnızca konuştuğunuzu duyması için arka plan seslerini kaldıran veya en azından azaltan masaüstü için bir gürültü azaltma beta özelliği kullanıma sundu.

Sesli iletişim uygulaması Discord‘un, covid-19 pandemisi esnasında evde çalışmaya başlayan, uzaktan eğitim yapan veya oyun oynayan pek çok kişi tarafından kullanımı oldukça arttı. Discord, ABD’de günlük kullanıcılarında %50, İspanya ve Fransa’da yıl başından bu yana iki kat, İtalya’da üç kat artış gösterdiğini bildirdi. Böyle olunca Discord ses kalitesini daha iyi hale getirmek için çalışmaya başladı.

![](images/discord-uygulamasi.png)

Şirket paylaştığı bir blog yazısında, dikkat dağıtıcı arka plan konuşmasını engellemek için makine öğrenimini kullanan gürültü engelleme uygulaması olan Krisp ile ortaklığını duyurdu. Discord, aramalar sırasında sesiniz açıkken arka plan gürültüsünü azaltmayı amaçlayan Krisp.ai‘nin bir beta sürümünü yayınladı. Şirket, Krisp’in teknolojisinin tamamen yerel olarak çalıştığını ve başkalarıyla veri paylaşmadığını vurguladı.

Gürültü engellemeyi “Ses ve Görüntü” ayarları menüsünden video ve sesli aramalar sırasında açıp kapatabilirsiniz. Özelliğin beta sürümü bugün masaüstü kullanıcıların kullanımına sunuldu ve şirket şu anda mobil sürüm için çalışmalarını sürdürüyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus