iOS 14, QR Kodlarını Okuyabilen Bir AR Uygulaması İle Gelebilir

iOS 14, QR Kodlarını Okuyabilen Bir AR Uygulaması İle Gelebilir

Apple’ın yakında çıkması beklenen iOS 14 işletim sistemi, Apple markalı QR kodlarını otomatik olarak okuyabilen bir artırılmış gerçeklik uygulaması ile gelebilir. Teknoloji muhabiri Josh Constine, incelediği iOS 14 dosyalarında, Find My uygulamasında yer alan birtakım yeni özellikleri keşfettiğini söyledi.

Constine, eriştiği dosyalarda Gobi adlı yeni bir AR uygulamasının hem klasik QR kodlarını hem de dairesel tasarımlı yeni QR kodları okuyabileceğini aktardı. Constine, Apple’ın iOS 14 ile birlikte sunabileceği bu özelliğin tarayabileceği QR kodlarını şu şekilde olabileceğini paylaştı:

![](images/ios-14-qr-kod-okuyabilir.png)

9to5Mac tarafından 2 y önce açıklanan bu özellikle ilgili detaylar da şekillenmeye başladı. Constine, “Gobi’deki dosyalar Mac Pro ve Apple Watch web sitelerini açan QR kodları, iTunes Store’daki filmleri ve Starbucks kayıt kartı akışını açan bir konsept içeriyordu” ifadesini kullandı. Dosyalarda yer alan kod, Gobi uygulaması ile müşterilerin belli Starbucks mağazalarında indirim kullanabilmesi adına konum verilerini kullanabileceğini gösteriyor.

Find My uygulaması, iPhone’u kullanırken, cihazınızı daha kolay bir şekilde bulmanızı sağlayacak ses ve titreşim deneyimi de sunuyor. Constine’in aktardığı bilgiye göre, cihaza yaklaştıkça çalan bazı sesler olduğu gibi, uzaklaştıkça çalan bazı sesler de var.

iOS 14 ile ilgili ayrıca yeni bir ana ekran tasarımı, yerleşik bir fitness uygulaması ve üçüncü taraf uygulamaların varsayılan e-posta istemcisi olarak ayarlanabilme özelliği sunması da, konuşulanlar arasında.

comments powered by Disqus