Facebook, COVID-19’la İlgili Yanlış Bilgi Paylaşımında Bulunan Kullanıcıları Uyaracak

Facebook, COVID-19’la İlgili Yanlış Bilgi Paylaşımında Bulunan Kullanıcıları Uyaracak

Facebook’un COVID-19 ile ilgili yanlış bilgi paylaşımına karşı mücadelesi hala devam ediyor. Şirket yaptığı açıklamada, Covid-19 hakkındaki yanlış bilgilerin yayılmasına yönelik koronavirüs yanlış bilgilendirmesi içeren yayınlarla etkileşime giren kullanıcılara bildirim göstermeye başlayacak.

Tedaviler hakkında yanlış iddialar veya fiziksel mesafenin etkili olmadığı beyanları gibi yanlış bilgiler içeren yayınları platformdan kaldıracak olan uygulama kaldırılan yanlış bilgileri beğenmiş, tepki vermiş veya yorum yapmış kullanıcıları uyarmaya da başlayacaktır. Uyarılar Haber Akışı‘nda görülecek ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından reddedilen COVID-19 mitlerine bağlantılar içerecek.

![](images/facebook-covid-19-1600x900.jpg)

Geçtiğimiz yıl Facebook, “sorunlu” içerikle başa çıkmak için üç bölümden oluşan bir plan açıklamıştı “kaldır, azalt, bilgilendir“. Facebook zaten COVID-19 yanlış bilgisini kaldırmak ve azaltmak için adımlar attı ve şimdi ise planın “bilgilendirme” kısmını yerine getiriyor. Facebook ayrıca “Gerçekleri Al” COVID-19 bilgi merkezini ABD’deki Facebook Haberleri olarak genişletecek.

Alınan önlemin önümüzdeki haftalarda yayınlanması bekleniyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus