Facebook ekibi, canlı etkinliklere odaklanan bir uygulama olan Venue’yü tanıttı. Venue’de düzenlenen önemli etkinliklerde, yorum yapmak için yetki verilmiş özel isimler anlık olarak tepki ve düşüncelerini paylaşabilecek.

Facebook yeni ürün ekibinden art arda yeni uygulamalar

Venue uygulaması, Facebook’un ar-ge departmanı olan NPE tarafından çıkarıldı. NPE ekibi yakın zamanda CatchUp ve Collab adlı uygulamaları da duyurmuştu. Şimdi de Venue uygulamasını tanıtan ekip, her ne kadar canlı etkinlikler odaklı olsa da, bir yönden Twitter’ın rakibi. 

NASCAR’da kullanılacak

Venue uygulaması kullanıcılarla ilk olarak NASCAR etkinliğinde bir araya gelecek. Uygulamada herkesin tepkilerini ve düşüncelerini bir akışta sürekli olarak vermek yerine, Venue yalnızca yorum yapma yetkisi verilmiş gazeteci, eski sporcu ya da analist gibi isimlere yer verecek ve sosyal medyada ünlü isimler de yorumları ile katılabilecek.

Venue’de etkinlik süresince, izleyiciler için anketler düzenlenebilecek ya da soru sorulabilecek. Etkinliğin sahipleri, zaman zaman izleyicilerin de yorumlarını paylaşabileceği kısa sohbetler açabilse de, uygulamanın odağı, izleyicilerin yorum yapması üzerine değil.

Neden Twitter’a rakip?

Venue her ne kadar tarz olarak Twitter’dan ciddi olarak ayrışsa da, canlı etkinlikler odaklı olması onu Twitter’ın rakibi yapıyor. Nitekim, canlı etkinliklerde en çok öne çıkan sosyal mecra Twitter. Twitter ekibi, özel etkinliklerle ilgili hashtagler belirleyerek, milyonlarca kullanıcının TV şovları, spor etkinlikleri ya da seçim gibi politik etkinliklerde paylaşım yapmasını sağlıyor. Venue, sadece ‘belli kişilerin’ yorum yapmasına olanak tanıdığı bu yeni modelde, Twitter’dan ne kadar pay alabilir, tartışılır. 

31 Mayıs’ta düzenlenecek NASCAR etkinliğinde, Venue ilk kez karşımıza çıkacak. Uygulamayı App Store ve Google Play Store’dan indirebilirsiniz. 

YORUM YOK

CEVAP VER