Facebook’tan Video Oluşturma Uygulaması: Collab

Facebook’tan Video Oluşturma Uygulaması: Collab

Facebook’un NPE ekibi deneysel uygulama bölümü, iOS beta kullanıcıları için yeni bir kısa müzik-video yapma uygulaması tanıttı. Uygulama, orijinal videolar oluşturmak, izlemek, karıştırmak veya eşleştirmek için içerik oluşturucuları ve hayranlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Collab‘da kullanıcılar, orijinal müzik videoları oluşturmak için içerik oluşturucularla ortak çalışabiliyor veya enstrümanlarını kaydedebiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar videolarını başkalarının videolarıyla karıştırabiliyor ve eşleştirebiliyorlar. Ortak çalışmaların uzunluğu en fazla 15 saniye olabiliyor ve kullanıcılar ortak çalışma ortamı oluşturduktan sonra, başkalarının izlemesi, karıştırması ve eşleştirmesi için oluşturdukları videoyu yayınlayabiliyorlar.

![](images/anyconvcom-facebook-collab-2_pf3c-1600x1032.jpg)

Collab’ın TikTok ile yakın bir benzerliği var, ancak Facebook uygulamayı kullanıcıların kayıtlarını ekleyerek müzik düzenlemeleri oluşturup orijinal müzik videoları yapmaları için tasarlamış gibi görünüyor.

Kullanıcılar bu kısa videoları yapmak için müzik konusunda profesyonel deneyime ihtiyaç duymayıp eğlence için video oluşturmak ve paylaşmak için bir enstrüman da çalabilirler. Ayrıca kullanıcılar kendilerinin veya başkalarının kreasyonlarını sadece birkaç dokunuşla Instagram, Facebook Hikayeleri veya başka bir platformda paylaşabiliyorlar.

Collab şu anda yalnızca iOS‘ta kullanılabiliyor ve uygulamanın henüz bir Android sürümü söz konusu değil. Ayrıca, uygulamayı test etmek için bir davet almanız gerekiyor. Facebook, ABD ve Kanada’da yaşayan kullanıcılarından başlayarak grup halinde yeni test kullanıcılarını da uygulamaya davet etmeyi planlıyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus