TikTok Klonu Video Paylaşım Uygulaması Zynn, İntihal Nedeniyle Play Store’dan Kaldırıldı

TikTok Klonu Video Paylaşım Uygulaması Zynn, İntihal Nedeniyle Play Store’dan Kaldırıldı

Popüler video paylaşım uygulaması Tiktok’un klonu olarak gündeme gelen Çinli video uygulaması Zynn, intihal suçlamalarının ardından Google Play Store’dan kaldırıldı.

Wired’ın aktardığı bilgiye göre bazı Tiktok kullanıcıları, içeriklerinin izinsiz olarak Zynn’e yüklendiğini bildirdi. Kullanıcılar kendi isimlerinin, profil resimlerinin yer aldığı hesaplarında eski içeriklerinin de yer aldığı, hesaplarının klonlandığını söyledi.

Kullanıcılarına para ödemesiyle dikkatleri üzerine çeken Zynn, Mayıs başında iOS ve Android’de en çok indirilen uygulamalar arasında hızlı bir şekilde yerini almıştı. Ücretsiz uygulamalarda ilk 10’a girmeyi başaran Zynn, Play Store’da kaldırılmasıyla birlikte artık listede yok…

Kullanıcılara para ödeme vaadi gerçek mi?

![](images/para-kazandiran-sosyal-medya-uygulamasi-zynn.jpg)

Zynn’in bu kadar hızlı yükselmesi, kullanıcılara para kazanma vaadi sunmasından geliyor. Ne kadar yasal olduğu belli olmayan bu planda, kullanıcılara kayıt olmaları için 1 dolar verilirken, uygulamaya getirdikleri ilk kişi için 20 dolar, bunun ardından her beş kullanıcı içinse 10 dolar veriliyor. Bazı analistlere göre Zynn, bir nevi piramit şeması kurdu.

Zynn: Reklamverenlere harcanan para kullanıcılara veriliyor

Bir şirket sözcüsü, Financial Times’a yaptığı açıklamada şirketin reklam verenlere para ödemek yerine doğrudan kullanıcılara ödeme yaptığını söyledi. Sözcü, Facebook veya Google gibi şirketlere ödeme yapmak yerine kullanıcılarımıza aynı parayı kullandık yorumunda bulundu.

Sözcü, intihal nedeniyle uygulamanın Play Store’dan kaldırılması konusunda ise, Google ile iletişimde olunduğunu ve en kısa zaman içinde durumun düzeltileceğini söyledi. Google, konuyla ilgili bir açıklama sunmazken, iOS App Store’da uygulama halen yayında.

Zynn’in hızlı büyümesi, bağlı olduğu şirket Kuaishou ile Tiktok’un ana şirketi ByteDance arasındaki rekabete dayanıyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus