Ford, E-Scooter Markası Spin İle Dünyaya Açılıyor

Ford, E-Scooter Markası Spin İle Dünyaya Açılıyor

Ford, iki sene önce satın aldığı e-scooter girişimi Spin’i, küresel anlamda büyütmek için düğmeye bastı. Şirketin ilk olarak Almanya olmak üzere, ABD dışındaki ülkelerde büyüme hamlelerine hazırlandığını bildirildi.

İlk durak Almanya

E-scooter girişimleri dünyanın birçok ülkesinde popülerliğini koruyor. Özellikle koronavirüs salgınının ardından, toplu taşımaya karşı yükselen endişe, e-scooter gibi bireysel ulaşım modelleri için bir itici güç olabilir değerlendirmeleri yapılıyor.

![](images/ford-spin-e-scooter-sirketi-nedir-1600x1066.jpeg)

ABD’nin San Francisco eyaletinde kurulmuş bir e-scooter girişimi olan Spin, 2018 yılında Ford bünyesine katılmıştı. ABD’de faaliyetlerini sürdüren Spin için Ford, dünyaya açılmak için düğmeye bastı.

Ford, ABD’nin ardından ilk durak olarak Almanya’yı seçti. Almanya’nın Köln şehrinde filosunun bir kısmını konuşlandıran Spin, Avrupa e-scooter pazarında yer edinmeyi amaçlıyor. Köln’ün ardından Dortmund’u hedefleyen Spin, Almanya’dan sonra Fransa ve İngiltere’de de pazarda yer almayı amaçlıyor.

Koronavirüs salgını birçok e-scooter girişimini yok etti

Koronavirüs, her ne kadar bireysel ulaşımı daha da önemli kılan bir salgın olsa da, nakit dengesini sağlayamayan birçok e-scooter girişimi bu süreçte daraldı ve kapandı. Spin, Ford’un da desteği ile bu süreçte ayakta kalan e-scooter şirketlerinden oldu ve açıklanan veriye göre Mayıs ayında ortalama seyahat süresi, yüzde 44’lük bir artışla 24 dakikaya yükselmiş. Bu da, e-scooterın hayatın içinde daha ciddi bir yer edindiğine ilişkin önemli bir gösterge.

100 milyon dolar verilerek satın alınan Spin, görünüşe göre salgın sonrası yeni normalin, e-scooter pazarında önemli bir oyuncusu olmak adına hamlesini yapacak.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus