Pyhton’ı Geride Bıraktı: Java En Popüler Programlama Dili

Pyhton’ı Geride Bıraktı: Java En Popüler Programlama Dili

İnternet dünyasında ve pek çok programda kullanılmaya devam eden programlama dili Java, 20 bin yazılımcının katıldığı bir anketin sonucuna göre en popüler programlama dili oldu.

25. yılını kutluyor

Yakın dönemde 25. yılını geride bırakan Java, özellikle son yıllarda diğer programlama dillerine karşı geride kaldığı düşünülen bir programlama diliydi. JetBrains’in yaptığı ve 20 bin yazılımcının katıldığı bir ankete göre Java, popülerliğinden henüz bir şey kaybetmedi. Anket sonucuna göre en popüler programlama dili Java. Java’yı JavaScript ve Pyhton takip ediyor.

Pyhton makine öğrenme sistemleri ile öne çıkıyor

![](images/python-en-populer-programlama-dilleri-icinde.jpg)

Pyhton, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi konularda tercih sebebi olmasından dolayı, programlama dilleri içinde ciddi bir popülerlik yakaladı. Geçmişte yapılan bir ankette en popüler dil Pyhton seçilmişti. Ancak yapılan araştırma, Java’nın henüz liderliği kaptırmadığını gösteriyor.

Değişken ihtiyaçlara göre yeni programlama dilleri

Yazılım geliştiriciler, dönemsel ihtiyaçlara ve gelecek beklentilerine göre farklı dillere yöneliyor. Programlama dillerinin çeşitlenmesi, dijital ekosistemde bir çeşitlilik yaratıyor.

Java ve Pyhton’ın yanı sıra, yakın zamanda popülerliği artan diğer programlama dilleri içinde Go, Kotlin, Rust ve TypeScript’in yanı sıra Apple’ın kendi programlama dili olan Swift yer alıyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus