Tesla, Model 3 Araçlara USB-C Bağlantı Noktası ve Kablosuz Şarj Ekleyecek

Tesla, Model 3 Araçlara USB-C Bağlantı Noktası ve Kablosuz Şarj Ekleyecek

Tesla’nın, Fremont fabrikasında ürettiği Model 3 serisi araçlarına kablosuz şarj ve USB-C bağlantı noktası eklemeye başladığı bildirildi. Bu özellikler, Tesla Model Y’de mevcuttu ancak otomobil üreticisi, geçtiğimiz aydan itibaren Çin yapımı Model 3’lerine de bu özellikleri ekledi.

![](images/tesla-model-3-usb-c-baglanti-noktasi-1600x670.jpg)

Mart ayında ABD’li müşterilere sunulan Model Y, Qi kablosuz telefon şarj sistemi ile geliyor ancak Model 3’lerde, satış sonrası bir eklenti olarak kullanılabiliyordu.

Koronavirüs nedeniyle ilk çeyrekte düşük talep

Şirket, geçtiğimiz aylarda Kuzey Amerika’da Model 3, Model S ve Model X fiyatlarını düşürdü. Çin yapımı Model 3’lerde ise fiyat inmedi. Fiyatların inmesi satışlarda bir kıpırdama yaratırken, Model 3’lerde hareketlilik görülmedi.

Birçok otomobil üreticisi gibi Tesla da, koronavirüs salgını sürecinde düşen talepten ötürü işlerinde zayıflama yaşadı.

Elon Musk yerel yönetimle davalık oldu

Tesla’nın Fremont fabrikası, son haftalarda bazı tartışmaların da odağı oldu. Fabrikanın bağlı olduğu Alameda ilçesinin uygulaması kapsamında şirket, operasyonunu durdurmak zorunda kaldı. Bir ay önce yeniden üretime geçen Tesla’nın CEO’su Musk, operasyonları Kaliforniya dışına taşımakla yerel yönetimi tehdit etti ve kapatma kararına karşı dava açtı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus