Fütüristik Hayvancılık: Robottan Çoban Köpeği Olur mu?

Fütüristik Hayvancılık: Robottan Çoban Köpeği Olur mu?

Yeni Zelanda’da Rocos adlı firma, robotların uzaktan kontrol edilmesi için yazılım geliştiriyor. Boston Dynamics ile ortak çalışmaları olan şirket, yayınladığı bir içerikte dört ayaklı köpek konseptli robot Spot’un, hayvancılıkta kullanımına dair fikir verdi…

Şirket, blog yayınında “Isı, gaz ve kamera sensörleri ile donatılmış Spot, gerçek verileri yakalamak için engebeli ortamlarda geziyor. Tarım ve hayvancılıkta çiftçiler daha doğru ve güncel verim tahminlerine erişebilirler.” ifadesini kullandı.

Rocos ve Boston Dynamics’in yayınladığı video, Spot’un çoban köpeklerinin yerini alması iddiasından ziyade, eğlenceli bir yöne de sahip olduğu kesin. Ancak gören herkesin aklına, bu ve bunun gibi bazı konularda robotlar görev alsaydı, neler olurdu sorusu geliyor.

![](images/tarim-ve-hayvancilikta-robotlar.png)

Bu durumla ilgili, bir dönem çobanlık yapmış yazar James Rebanks, robotların asla köpeklerin yerini alamayacağını söyledi. Robotların, böyle bir iş için gerekli motor becerilere asla sahip olamayacaklarını söyleyen Rebanks, koyun ve köpekler arasındaki ilişkinin evrimsel geçmişe dayandığını ve koyunların sahip olduğu zeka ile, robotları bir hafta içerisinde çözerek onları dikkate almayacaklarını söyledi.

Tabii ki ortaya çıkan video, Boston Dynamics ve Rocos’un, robotlarını çoban köpeği olarak satma düşüncesinden dolayı popüler olmadı. Ancak hem hayvancılık hem de tarım için yenilikçi teknolojiler, tartışmaya açık. Robot ve drone’lar tarafından yapılan çiftçilik ve gıda üretiminin, daha çevre dostu ve sürdürülebilir olmadığını söyleyen James Rebanks, bir nevi teknoloji karşıtı cephede yer alarak, bu tip eylemlerin çiftlik işlerini mekanize etme ve basitleştirme çabalarının parçası olarak nitelendirdi…

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus