Google, Bilişsel Engelli Kişilere Yardımcı Olmak İçin Action Blocks Uygulamasını Yayınladı

Google, Bilişsel Engelli Kişilere Yardımcı Olmak İçin Action Blocks Uygulamasını Yayınladı

Global Erişilebilirlik Farkındalık Günü için Google, Android telefonlardaki erişilebilirlik özellikleri paketinde birkaç güncelleme duyurdu. Şirket bu paketten olan **Action Blocks** adlı uygulamasını bir Android uygulaması şeklinde yayınladı. Uygulamada bilişsel ve hareket engelli kişiler için Google Asistan‘ın görevlerini büyük ölçüde basitleştirdi.

Action Blocks uygulaması Google Asistan ile birlikte çalışıyor. Böylece Google Asistan’a söyleyerek istediğiniz eylemi yazdırabiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik sayesinde bir aile üyesini arayabiliyor, ışıkları kapatabiliyor veya ana ekranda tek bir dokunuşla selfie çekebiliyorsunuz. Ayrıca komutları ana ekranda bir buton olarak da kaydedebiliyorsunuz.

![](images/voice-control-1600x1067.jpg)

Uygulamanın Canlı Transkripsiyon özelliği işitme engelli veya işitme güçlüğü çekenler için oldukça yararlı. Bu özelliği aktifleştirdikten sonra uygulama etrafı dinlemeye başlıyor ve çevredeki konuşmaları eş zamanlı olarak yazıya döküyor.

Action Blocks, yakındaki biri adınızı söylediğinde telefonunuzu titreştirebiliyor, yerler ve nesneler için özel adlar oluşturmanıza izin veriyor ve geçmiş görüşmelerle arama yapmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca Arnavutça, Estonca ve Pencap da dahil yedi yeni dile erişim sağlıyor.

Bu özelliklere ek olarak uygulamanın Android sürümüne, Bluetooth kulaklıklardan sesi netleştirmek için bir destek sağlandı. Yani Piksel Buds‘larınızı artık konuşmaları daha rahat anlamanıza yardımcı olması için kullanabileceksiniz. Ayrıca bir Google Pixel telefonunuz varsa podcast dinlerken veya YouTube videosu gibi sesli yayınları izlerken cihazınızdan çıkan sesi daha fazla arttırabileceksiniz.

Google, bilişsel engelli insanları güçlendirmek ve onları dünyaya katmak için ayrıca uygulamaların herkes tarafından daha kolay bir şekilde erişilmesi için bunun gibi birçok proje üzerinde çalışıyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus