Google Drive’dan, iPhone ve iPad’e Face ID ve Touch ID koruması

Google Drive’dan, iPhone ve iPad’e Face ID ve Touch ID koruması

Google, bugün yayınladığı güncellemede iOS ve iPadOS’ta Google Drive için yeni bir gizlilik özelliği ekledi. Özellik, herhangi biri cihazda uygulamayı açmaya çalıştığında Face ID ve Touch ID kimlik doğrulamasını devreye sokuyor. Bu özellikle, önem arz eden çalışma belgeleri ya da hassas kişisel dosyalar daha da güvenli bir hale geldi.

Başka bir uygulamaya geçer geçmez, Gizlilik Ekranı’nı anında devreye sokabilirsiniz. Bu da, Drive’a geri dönüldüğünde Face ID ya da Touch ID ekranını anında etkinleştirmektedir. Drive’a dönüldüğünde, parmak izi ya da yüz doğrulaması ile giriş yapılabilir. Erteleme süresini 10 saniye yapabildiğiniz gibi, 1 dakika ya da 10 dakika da yapabilirsiniz.

![](images/google-drive-touch-id-face-id-gizlilik.png)

Gizlilik Ekranı, tam bir koruma elbette sağlamıyor. Etkinleştirilen ayarlar ekranında Google, Drive içeriklerinde dosyalar uygulamasında paylaşılanları ve diğer sistem işlevlerini koruyamacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Gelen bilgilere göre bu özellik, ilk önce geçtiğimiz ay içinde açıklandı. Ancak iPhone’umdaki bugünkü uygulama güncelleme notları içinde özelliğe yer verildi. Google Drive uygulaması, birkaç yıl önce şifre ile koruma öneriyordu ancak bu özellik sonrasında kaldırıldı. Bu nedenle, birçok ciddi ve özel belgenin yer aldığı Google Drive’da, böylesine bir çok yönlü koruma özelliğinin duyurulması iyi bir gelişme.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus