Google Mühendisleri, İki Yıl Önce Zoom’u Satın Almayı Düşünmüş

Google Mühendisleri, İki Yıl Önce Zoom’u Satın Almayı Düşünmüş

Koronavirüs salgınının ardından dünya çapında popüler hale gelen video konferans uygulaması Zoom’un, 2 yıl önce Google Cloud’da çalışan mühendisler tarafından satın alınma ihtimali ile gündeme gelmiş.

Binlerce Google çalışanı Zoom’u kullanıyordu

The Information’ın haberine göre, popüler video konferans uygulaması Zoom, 2018 yılında Google mühendislerinin radarındaydı. O dönem Google mühendisleri, Hangouts Meet yerine Zoom uygulamasını kullanıyordu. Satın alma konusu ise, binlerce mühendisin kullandığı Zoom’un, çalışma maliyetini hesaplamaya kadar gitmiş. Makul bir satın alma fiyatı için araştırma yapan Google mühendisleri, uygulamayı satın almayı düşünmüş.

Google Meet ile Zoom arasındaki rekabet sürüyor

![](images/google-meet-nedir-video-konferans-uygulamalari.jpg)

Google çalışanları, o dönemde Meet yerine Zoom’u kullanmayı tercih ettiyse de, şu anda uygulamanın kullanılması şirket içinde yasak. Zoom, günlük 10 milyon olan ortalama kullanıcı sayısını, koronavirüs salgınının ardından 300 milyona çıkarmayı başarsa da, Google da Meet odaklı bir politika izliyor ve geçtiğimiz günlerde şirketin CEO’su Sundar Pichai, Google’ın video konferans uygulaması Meet’in günde ortalama 3 milyon yeni kullanıcı kazandığını söyledi.

Video konferans alanında rekabet gün geçtikçe artarken, Zoom’un ‘dev’ rakipleri çeşitli hamlelerle pazardaki paylarını artırmaya çalışıyor. Bugünlerde ortaya çıkan bu ‘geçmişteki satın alma hikayesi’ ise, belki de Google çalışanlarının ne kadar büyük bir fırsatı kaçırdığını gösteriyor.

Zoom hisseleri, kullanım oranının 30 katının üzerine çıkmasının ardından fırlamış, şirketin CEO’su Eric Yuan Forbes milyarderler listesinde kendine yer bulmuştu.

Ayrıca bakınız:

> [Zoom Alternatifi 3 Video Konferans Uygulaması](https://intersiber.com/zoom-alternatifi-3-video-konferans-uygulamasi/)

comments powered by Disqus