Tamamen işlevsel eski bir Apple-1 bilgisayarı, Boston’da düzenlenen ve önümüzdeki günlerde 300.000 dolardan fazla teklif getirmesi beklenen bir açık artırmaya çıktı.

Apple-1, Steve Wozniak tarafından tasarlanan ilk Apple bilgisayarı olma özelliği taşıyor. 1976’da 666.66 $’lık fiyat etiketiyle satışa çıkan bilgisayar, Apple’ın dünya devi olma yolculuğunda atılan ilk adımdı.

“Olağanüstü ve tamamen işlevsel Apple-1 bilgisayarı (Apple I veya Apple Computer 1 olarak da bilinir), çalışması için gereken tüm bileşenler ve aksesuarlar ile birlikte açık artırmaya çıkmıştır. Bu Apple-1 bilgisayarı, 1980’lerde daha yeni bir IBM makinesi için yapılan ticaretin bir parçası olarak Western Michigan’da bir bilgisayar mağazası / franchise olan SoftWarehouse tarafından satın alındı. Daha sonra depoya yerleştirilmeden önce özel yapım müze tarzı bir durumda mağazada sergilendi. Ayrıca Apple-1 yakın zamanda bir dizide yer aldı.”

106.295 Dolar Teklifi Gördü

Apple-1, 8K RAM ile birlikte gelir ve “bugüne kadar bilinen en iyi NTI örneklerinden biri” olarak tanımlanıyor.

Set ayrıca orijinal bir Apple Kaset Arayüzü, bir terminal klavye kiti, ahşap kasada bir eski dönem video monitörü, bir güç kaynağı, bir TV modülatörü ve kullanım kılavuzunun kopyalarını içeriyor. Ürünün geçen yıl bir uzman tarafından geri yüklendiği bildirildi ve son zamanlarda kusursuz bir şekilde sekiz saat boyunca çalıştığı test edilen tamamen çalışan bir bilgisayar olduğu aktarıldı.

Ürünün şu anda 7 teklifi var ve maksimum teklif şu an 106,295 dolara kadar ulaştı. Bakalım bu bilgisayarın yeni sahibi kim olacak?

Editör Notu: Apple-1 ya da ticari ismiyle Apple Computer veya Apple Computer 1 bilgisayarı Steve Wozniak tarafından tasarlanmış ve ilk olarak Palo Alto Kaliforniya’da, o dönem bir hayli popüler ev yapımı bilgisayar kulübü olan Homebrew Computer Club Palo Alto’da sergilenmiştir. El yapımı olan Apple-1 tam anlamıyla kullanıma hazır bir bilgisayar değildi. Müşteri bilgisayarı satın aldıktan sonra klavye ve televizyon seti eklemek zorundaydı. Apple -1’in perakende olarak satılabileceği fikri ise Steve Jobs’tan geldi. Apple-1 ilk olarak 666.66$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuş bir yıl sonra fiyatı 475$’a çekilmiştir. Fiyatının 666.66$ olması konusundaki yaygın görüş Wozniak’ın tekrarlayan rakamları sevmesidir.

Apple-1 Reklamı

1 YORUM

CEVAP VER