Gemini Teleskopu, Jüpiter’in bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafını yayınladı…

Bilim adamları, Perşembe günü ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan Gemini Kuzey Teleskopu’nun, Hubble Uzay Tekeskopu ile birlikte gezegenin yüzeyindeki yıldırımları ortaya çıkarak, çok dalga boylu görüntüleri yakaladığını açıkladı.

Yapılan basın açıklamasında, yakalanan görüntülerin tekniği ‘şanslı pozlama’ olarak ifade edildi. Teknik, Dünya Atmosferi’nde görüntüleri bozan etkileri en aza indirecek kısa pozlama sürelerine sahip, yüksek hızlı kameraların kullanımını içeriyor.

Çekilen fotoğrafın, gökbilim dünyasının uzayı daha iyi anlamasına yardımcı olacağı vurgulandı.

Uzaydan çekilen fotoğraflara güçlü bir rakip

Jüpiter, yüz yıla kadar sürebilen uzun fırtınaları ile bilinen bir gezegen. Çalışmayı yürüten bilim insanı Michael Wong, çekilen bu fotoğrafla uzayın daha iyi analiz edilebileceğini söyledi. Wong ayrıca, elde edilen kare için ‘Uzaydan çekilen fotoğraflarla kıyaslanabilecek güçlü bir rakip’ yorumunu da yaptı. 

Kaliforniya Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışma sonucunda, güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in bugüne kadarki en net fotoğrafı çekilmiş oldu. Gezegen, büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşan bir yapıya sahip. 

YORUM YOK

CEVAP VER