Koronavirüs Apple Satışlarını Vurdu

Koronavirüs Apple Satışlarını Vurdu

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kasıp kavuran koronavirüs salgını ekonomide milyarlarca dolarlık ciddi sorunlara sebep oldu. Kısa süre içerisinde fiyat dengesizliği oluşmaya başlarken, bir yandan fiyatlar beklenmedik düzeyde yükselişe geçti.

Bitcoin fiyatının düşmesi, dolar kurunun yükselmesi, aynı zamanda hisse senetlerinde değer kaybı yaşanması şirketler ve yatırımcıların aklında bazı soru işaretlerine sebep olurken, ABD’li ve dünyanın en büyük teknoloji devi Apple’ın bugünlerde satışlarının düştüğü, Çin’in bazı bölgelerinde ise salgın sebebiyle Apple iPhone modellerinin satış oranlarının %60’a kadar azaldığı açıklandı.

![](images/iphone.png)

ABD’li teknoloji devi bu konuda açıklama yapmazken, şirketin bu sene satış rakamlarının beklendiği gibi olamayabileceği, buna karşın önlemler alındığı iddia edildi.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Apple’ı koronavirüs salgını karşısında “temel olarak güçlü” gördüğünü ifade etmişti. Salgının Apple için üretim sorunlarıyla birlikte finansal sorunlar getirdiği aşikar ancak sorunun boyutu ile ilgili net bir rakam henüz belli değil.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus