BMW Isetta Benzeri Mini Elektrikli Otomobil: Microlino 2.0

BMW Isetta Benzeri Mini Elektrikli Otomobil: Microlino 2.0

Her yaş grubundan bireyler için şehir içi ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlayan, scooter modelleri ile oldukça beğeni toplayan Micro (Micro Mobility Systems), bu sefer de elektrikli mini otomobili Microlino’yu duyurdu.

![](images/microlino-on-kapi-tasarimi.png)

Türkiye’nin sosyoekonomik yapısına pek uymadığı için çok tercih edilmeyen mini otomobiller, trafik ve park sorunları gibi nedenlerden dolayı Avrupa ülkelerinde oldukça ilgi görüyor. 2025 ile 2040 yılları arasında fosil yakıt ile çalışan araçları yasaklayacağını duyuran Avrupa ülkeleri için tek çare elektrikli otomobiller gibi görünüyor.

Microlino hem boyutu hem de tasarımı ile ön plana çıkarken, BMW’nin 1953 ile 1955 yılları arasında ürettiği otomobilleri anımsatıyor. Bu tür araçlara “bubble car” deniyor. 2 kişilik kapasiteye sahip olan araçta, tıpkı BMW Isetta gibi önden açılan bir kapı mevcut. Ayrıca Microlino ufak bir bagaja ve açılır tavana sahip. Aracın içerisinde direksiyon ve pedallar haricinde neredeyse hiçbir parça bulunmuyor. Kabininde ise birleşik olan bir koltukta hem sürücü hem de yolcu oturabiliyor.

![](images/microlino-kabin-tasarimi.png)

Otomobilin Sürati Nasıl?

Araç 8 kWh ve 14.4 kWh olmak üzere iki farklı bataryaya sahip. 8 kWh’lik batarya ile 125 km gidebilen araç 14.4 kWh’lik batarya ile 200 km yol gidebiliyor. Aracın motoru 20 beygir güç (15 kW) ve 110 Nm tork üretebilirken, maksimum hızı 90 km/s ile sınırlandırılmış. Araç, 0’dan 50 km/s hıza ise 5 saniyede ulaşabiliyor.

Aracın renkleri de şehir isimleri ile adlandırılıyor. İsimler genellikle şehirlerin özelliklerini yansıtıyor. Hava durumundan dolayı Londra grisi ve milli renkleri olduğu için Amsterdam turuncusu gibi renk isimleri bulunuyor.

![](images/microlino-amsterdam-orange-renk-secenegi.jpg)

Microlino Fiyatı Ne Kadar?

Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkeden sipariş alan şirket, şimdiden 6.500 adet sipariş almayı başardı. Vergiler haricinde Türkiye satış fiyatı 12.000 £ olan otomobilin diğer elektrikli araçlara göre fiyatının daha uygun olduğu görülüyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus