Koronavirüs Teknoloji Sektörünü Olumsuz Etkiliyor

Koronavirüs Teknoloji Sektörünü Olumsuz Etkiliyor

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve 2019’un Aralık ayından beri global ölçüde etkisini sürdüren Koronavirüs salgını 3 binden fazla can kaybına neden oldu. Sağlık sorunlarına halen kesin bir çözüm bulunamamışken birçok teknoloji şirketi fabrikalarındaki üretimi durdurmak zorunda kaldı. Teknoloji sektörünün devlerinden Apple, Samsung ve LG virüsün yayıldığı bölgelerdeki birçok üretim tesisinde faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Telefon üreticilerinden, işlemci geliştiricilerine kadar her alanda teknoloji sektörü bir daralma yaşıyor. Üretiminin kimi noktalarda durma noktasına geldiği bugünlerde fiyatlar da yükseliyor. Özellikle AMD işlemcilerin maliyeti 200 dolardan 240 dolara kadar yükselmiş durumda.

![](images/koronavirus-teknoloji-sektorunu-olumsuz-etkiliyor-2.jpg)

Teknoloji Sektöründe Daralma

Virüsten finansal olarak en çok etkilenen sektör teknoloji sektörü oldu. Amazon 10 milyar dolardan fazla zarara uğradığını açıklarken tedavinin en kısa sürede bulunmasının umut edildiğini belirtti. Bir yandan mobil telefon sektörü de durma noktasına geldi. Uzmanlar en az %10’luk bir daralma beklendiğini duyurdu.

Koronavirüs görülen ülkelerden Çin, Tayvan, Kore, Japonya, İran ve İtalya’da teknoloji devleri üretimlerini ya durdurdu ya da olabildiğince kıstı. Bunun sonucunda hali hazırda üretilmiş ürünlerin satış fiyatlarına da dalgalanma geldi. Uzmanlar birkaç ay daha piyasadaki dalgalanmanın devam etmesini bekliyor.

comments powered by Disqus