Microsoft Edge’e Yeni Bir Güncelleme Geliyor

Microsoft Edge’e Yeni Bir Güncelleme Geliyor

Microsoft, Edge tarayıcısının çok yakında yeni özelliklere sahip olacağını duyurdu. Edge‘i rakiplerinden ayırmak için tarayıcıya yeni özellikler ekleyen şirket bazı yeni özellikleri ile sıradan kullanıcılara hitap etmeyi hedeflerken diğer özellikleri ile çalışan kullanıcılarını hedef almış gibi görünüyor.

![](images/Edge-SideBar_Searchs.gif)

Microsoft Edge‘in ilk yeni özelliği, sekmeden ayrılmak zorunda kalmadan web’de arama yapmanıza izin vermek için tasarlanmış yeni bir kenar çubuğu arama seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Artık bir sayfadaki metni seçip kenar çubuğunda arama yapmak için sağ tıkladıktan sonra arama sonuçlarını, görüntülemekte olduğunuz sayfanın yan tarafında görebileceksiniz. Sekmeler arasında hareket ederken de bu kenar çubuğu kalıcı olacak.

![](images/Edge-Collections_Pinterest.gif)

Yeni güncellemede Pinterest, tarayıcının içindeki Koleksiyonlar özelliğine öneriler getirmek için Microsoft Edge ile ortaklık kuruyor.

Yeni özellik etkinleştirilirse Edge, Pinterest önerilerini gösterecek olan Koleksiyonların altında bulunacak olan bir araç sunacak. Microsoft, bu araca tıkladığınızda kullanıcıları benzer, trend olan Pinlerden oluşan bir Pinterest panosuna götürecek. Böylece kullanıcılar koleksiyonlarıyla ilgili fikirleri hızlı bir şekilde bulabilecek ve kendi koleksiyonlarını Pinterest’e ekleyebilecekler.

![](images/Edge-Auto_Profile_Switching.gif)

İlgili duyuruda Microsoft ayrıca Edge‘in artık Windows 10‘da kişisel ve kurumsal verileri ayıran ve uyumluluk için denetim raporlaması içeren Windows Bilgi Korumasını destekleyeceğini söyledi.

Güncelleme de **Microsoft, geliştiriciler** için birkaç yeni özellik ve araç da sunacak. Bunlardan biri, geliştiricilerin web sitelerindeki deneysel web özelliklerini Edge kullanıcıları ile belirli bir süre boyunca test etmelerine olanak tanıyan Origin Denemeleri‘dir. Bunlar aslında genel web için etkinleştirilmeyen ancak sitenizde Microsoft Edge‘deki ziyaretçilerinizin bir seçimi için çalışacak ve nihai API‘ı etkileyebilecek erken geri bildirim toplamanızı sağlayan prototipler olacak.

Windows geliştiricileri, daha önce Win32 programlarıyla sınırlıyken, şimdi .NET ve UWP uygulamalarını da destekleyen yeni WebView2 önizlemesini test etmeye başlayabilecek.

Buna ek olarak, Windows‘ta aşamalı web uygulamaları da hızlanacak. Kullanıcılar bu web uygulamalarını Edge’den yüklendiklerinde Windows ayarlarından uygulamaları yönetebilecek. Ayrıca bunları içerik paylaşmak ve hatta diğer uygulamalardan içerik almak için de kullanabilecekler. Uygulamalar Başlat Menüsü‘ne de eklenebilecek.

Şimdilik, bu özellik yalnızca Windows Insider sürümlerinde ve Edge Canary önizleme sürümlerinde bulunan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor ve o kullanıcıların bile tarayıcıdaki “Web Uygulamaları Kimlik Proxy” bayrağını açması gerekiyor. Kenar çubuğu araması ve Pinterest entegrasyonu özellikleri ise önümüzdeki haftalarda test kullanıcıları için kullanılabilir olacak.

Genel olarak, Edge’in özellik kümesindeki bu yeni eklemeleri, ekibin artık temel tarayıcı araçlarının ötesine geçen özellikleri yayınlamaya başladığını ve Edge‘i rakiplerinden farklılaştıran araçlar sunmaya başladığını gösteriyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus