Piyasa Değeri 1,44 Trilyon Dolar: Apple Hisseleri Tarihinin En Yüksek Seviyesinde

Piyasa Değeri 1,44 Trilyon Dolar: Apple Hisseleri Tarihinin En Yüksek Seviyesinde

Koronavirüs salgını, dünya ekonomisi üzerinde ciddi etkiler ortaya koydu. Birçok şirket daralmaya giderken, bazı şirketlerinse geliri arttı. Salgının ilk döneminde, hisse senetleri ciddi oranda düşen Apple, koronavirüsün etkilerini geride bıraktı ve dün, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Dev şirketler yaraları sarmaya başladı

Dünya genelinde 6,86 milyonu etkileyen ve 400 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını nedeniyle birçok işletme mağazalarını kapattı, üretimini durdurdu. Ciddi sağlık riskinin yanında, milyonlarca kişinin işsiz kalması da yeni bir tehlike ortaya çıkardı. Salgın henüz kontrol altına alınmış olmasa da bazı şirketler yaralarını sarıyor.

Apple tarihi zirvesinde

500’ün üzerinde mağazasını kapatan, etkinliklerini erteleyen ve üretimin durmasından ötürü tedarik zincirinde sorun yaşayan Apple, 4 aylık aranın ardından hisse senetlerindeki düşüşü tamamen telafi etti ve tarihi zirvesini gördü. Salgın sürecinde 224 dolara kadar düşen Apple hisseleri, son işlem gününde 331,5 doları gördü ve rekor kırdı.

![](images/apple-hisselerinin-1-yillik-grafigi-tarihi-zirve.png)

Bu seviye ile Apple’ın piyasa değeri de 1,44 trilyon dolara ulaştı. Apple, dünyanın en değerli şirketi olma özelliğini korurken Apple’ı 1,42 trilyon dolar ile Microsoft takip ediyor. Jeff Bezos’ın kurucusu olduğu Amazon ise 1,24 trilyon dolar değerinde.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus