Sinema Sanatları Ve Bilimleri Akademisi’nden 2021 Oscar’ı İçin Kural Değişikliği

Sinema Sanatları Ve Bilimleri Akademisi’nden 2021 Oscar’ı İçin Kural Değişikliği

Amerika Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, film akışına olan karşıtlığını geçici olarak hafifletiyor.

Dünya’nın dört bir yanında COVID-19 pandemisi nedeniyle tiyatroları kapanması nedeniyle Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, filmlerin Oscar’a hak kazanmadan önce bir hafta boyunca büyük ekranlarda gösterilmesi zorunluluğunu kaldırdı. Yönetim kurulu, yalnızca dijital filmlerin Oscar kazanmaya uygun olmasını sağlayacak bir kural değişikliğini onayladı.

Akademi, yayın platformlarında ve dijital yayın yoluyla yayınlanan bazı filmlerin 2021 Oscar‘a katılmasına izin vereceğini duyurdu.

![](images/2021-oscar-1600x1072.jpg)

Akademi başkanı David Rubin ve CEO Dawn Hudson bir basın açıklamasında “Akademi filmlerin büyüsünü deneyimlemek için tiyatroda görmekten daha iyi bir yolu olmadığına inanıyor. Buna olan bağlılığımız değişmedi ve değişmez. Bununla birlikte, trajik COVID-19 salgını, ödüllere uygunluk kurallarımızda bu geçici istisnayı zorunlu kılıyor.” dedi.

Bu kural değişikliği Akademi için geçici bir çözüm. Tiyatrolar yeniden açıldığında, Oscar’a aday olmak isteyen yapımcıların filmleri en az yedi gün boyunca tiyatrolarda gösterilmesi gerekecek.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus