Taşınabilir Şarj Aleti ile Dizüstü Bilgisayar Şarj Etme Yöntemleri

Taşınabilir Şarj Aleti ile Dizüstü Bilgisayar Şarj Etme Yöntemleri

Hareket halindeyken daha fazla pil ömrü ister misiniz? USB olsun veya olmasın, hemen hemen her dizüstü bilgisayar için taşınabilir bir şarj cihazı alabilirsiniz. Sanılanın aksine taşınabilir şarj cihazları sadece akıllı telefonlar için değildir.

Birçok modern dizüstü bilgisayar , şarj etmek için USB-C Güç Dağıtımı ile birlikte gelir. Örneğin, Apple’ın yeni MacBook bilgisayarları bir USB-C kablosu ile şarj olur. Bu, özellikle ince ve hafif modellere sahip yeni diğer dizüstü bilgisayarlarda da yaygınlaşıyor.

![](images/laptopbatarya1.jpg)

Dizüstü bilgisayarınız USB-C PD üzerinden şarj edilebilirse, USB-C’yi destekleyen taşınabilir bir şarj cihazı takıp şarj edebilirsiniz. Ancak yalnızca herhangi bir şarj cihazını kullanamazsınız. Dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için yeterli şarj gücü (watt) ve doldurmak için yeterli kapasite (mAh) sunan bir cihaz seçmelisiniz. Akıllı telefonları şarj etmek için tasarlanan daha küçük taşınabilir piller genellikle bir dizüstü bilgisayar için yeterli değildir.

Bir dizüstü bilgisayarı şarj etmek için tasarlanmış bir pil biraz daha ağır olabilir, ancak yine de bir dizüstü bilgisayar çantasına veya sırt çantasına güzelce sığar.

USB-C Şarjı Olmayan Dizüstü Bilgisayarlar için AC Şarj Cihazları

USB-C şarjı olmayan bir dizüstü bilgisayarınız varsa dürüst olalım, bu günlerde insanların kullandığı çoğu dizüstü bilgisayar bu şekilde ve bu yüzden taşınabilir bir AC şarj cihazına ihtiyacınız olabilir.

Bu şarj cihazları ortalama USB-C şarj cihazınızdan daha pahalı ve daha ağırdır. Bununla birlikte, daha esnektirler; standart AC güç bağlantısı olan hemen hemen her cihazı bir tanesine takabilirsiniz. Çok çeşitli durumlarda çok çeşitli cihazlar için çalışabilen bir powerbanklerdir.

![](images/laptoppowerbank.jpg)

Çıkarılabilir Pilli Dizüstü Bilgisayalar için Yeni Piller

Tabii ki, dizüstü bilgisayarınızda kullanıcı tarafından çıkarılabilir bir pil varsa (bunlar artık çok yaygın değil, ama yine de varlar) ayrıca bunun için ikinci bir pil satın alabilir ve gücünüz bittiğinde pilleri değişebilirsiniz.

Ancak, pili değiştirmek için dizüstü bilgisayarınızı kapatmanız gerekir. Pilin değiştirilmesi de genellikle elverişsizdir.

comments powered by Disqus